Świetlicowe wieści

29 listopada 2020

Andrzejki

Andrzejki, czyli wigilia dnia św. Andrzeja, obchodzone są 29 listopada, chociaż andrzejkowe zabawy organizowane są również dzień później...`czytaj więcej`.

Dawniej był to wieczór, kiedy wróżyć mogły tylko dziewczęta, ale dzisiaj nie ma już takich podziałów. Andrzejki obchodzą wszyscy, więc także najmłodsi powinni skorzystać z możliwości poznania tajemnic swojej przyszłości.

• Lanie wosku
Lanie wosku jest najstarszą wróżbą, bez której nie wyobrażamy sobie andrzejkowego wieczoru. Nie może jej więc zabraknąć także podczas dziecięcej imprezy! Przed zabawą trzeba przygotować wosk, miskę z wodą oraz klucz z dużym otworem. Ktoś z dorosłych roztapia wosk w ustawionym na małym ogniu rondelku. Gdy jest on już płynny trzeba szybko przelać go przez otwór w kluczu, prosto do miski z zimną wodą. Kiedy woskowy kształt zastygnie należy rzucić jego cień na ścianę - teraz można odczytywać znaczenie!
Podpowiadamy co mogą oznaczać poszczególne kształty:
  • anioł - spotka cię coś miłego,

• ptak - czeka cię wizyta kogoś, kogo się nie spodziewasz,

• gwiazda - niespodziewany przypływ gotówki,

• serce - już niedługo spotkasz swoją miłość,

• słońce - czeka cię pomyślny rok.

Oczywiście interpretacja woskowego symbolu zależy tylko od wyobraźni uczestników przyjęcia.
  • Wyścig z butów
Dzieci biorą po jednym ze swoich butów i od najdalszego miejsca od drzwi układają je jeden za drugim tak, aby czubek jednego dotykał pięty drugiego. Zaczyna najmłodszy z uczestników, a ten, którego but pierwszy dotrze do drzwi i przekroczy próg, przeżyje w nadchodzącym roku wspaniałą przygodę/pojedzie na wspaniałą wycieczkę lub klasycznie pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się.

• Kim będę w przyszłości?
Do worka chowamy atrybuty różnych zawodów (strzykawka, klucz francuski, plastikowy młotek, mikrofon, samochód/kluczyki samochodowe, książka, pióro/długopis, pędzelek, gwizdek, grzebień). Dzieci losują kolejno przedmioty i pokazują innym, kim będą w przyszłości np. na zasadzie kalamburów. Fajnie, jeśli potem dzieci mogą dobrać sobie jakieś inne akcesoria związane z zawodem, który wylosowały i wcielić się w daną postać.

Opcja dodatkowa: na przygotowanych wcześniej maskach dzieci mogą narysować twarze odpowiadające zawodom, które wylosowały. I przebranie na andrzejki gotowe!

• Andrzejkowe kubeczki
Bierzemy 5 kubeczków i ustawiamy je do góry dnem, wkładając uprzednio jakieś „szczęśliwe przedmioty”. Dzieci wybierają kubeczki i odgadują znaczenie, np.:

• moneta – bogactwo,
  • cukierek – szczęśliwe „słodkie” życie,
  • klucz – rozwikłanie zagadki/nowy dom,
  • pierścionek – szybki ślub,
  • serce – odnalezienie miłości,
  • samochodzik – daleka wyprawa,
  • korona – osiągniesz sukces, zajdziesz daleko,
  • książka – osiągniesz sukcesy w nauce.

• Balony z wróżbą (alternatywa dla ciasteczek z wróżbą)
W środku balonów wiszących w pokoju ukryte są wróżby. Zachęcamy dzieci do wybrania sobie balona i przebicia go w dowolnie wybrany przez siebie sposób (może na nim usiąść, zgnieść stopą, przebić szpilką, oddać tacie/mamie do przebicia). Następnie odczytujemy wróżby ukryte w balonach, np. w tym roku spełni się Twoje największa marzenie, zdobędziesz wspaniałych przyjaciół, przeżyjesz niesamowitą przygodę, będziesz bardzo szczęśliwy. Możemy też puścić wodze fantazji i przygotować śmieszne wróżby do ciasteczek, czy jak w naszym przypadku, do balonów, jak np. “jutro rano założysz dwie różne skarpetki”, “zawsze słuchaj swoich rodziców” albo… “zawsze słuchaj swojego ciasteczka”. Z pewnością do głowy przyjdą Ci jeszcze inne proste wróżby andrzejkowe dla dzieci!

Dzięki naszym propozycjom świetna zabawa andrzejkowa w trakcie zdalnego nauczania gwarantowana :-). Aby uatrakcyjnić imprezę, możemy wykorzystać znane andrzejkowe piosenki dla dzieci. W internecie znajdziemy gotowe playlisty do śpiewania i do tańca. Możemy także przygotować zdrowe przekąski dla naszych maluszków. Dobrym pomysłem będą marchewkowe muffinki czy pieczone frytki z buraka lub batata, które dzieci uwielbiają

Na koniec pamiętajmy, że ważne jest także, aby przypominać dzieciom, że są to tylko zabawy na Andrzejki, aby nie traktowały wróżb zbyt serio.

Data utworzenia:2020-11-29
Data publikacji:2020-11-29